forumVatan

Kanser ek bakım B-261910-üye_ol

Join the forum, it's quick and easy

forumVatan

Kanser ek bakım B-261910-üye_ol

forumVatan

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.......forumVatanHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

Kanser ek bakım

VaLKyRie
    VaLKyRie
    Admin
    Admin

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1284
    <b>Ruh HaLi</b> Ruh HaLi : 3
    <b>Zodyak</b> Zodyak : Yengeç
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 04/02/10
    <b>Nerden</b> Nerden : Tekirdağ
    <b>Yaş</b> Yaş : 28

Kanser ek bakım Empty Kanser ek bakım

Mesaj tarafından VaLKyRie Paz Şub. 21, 2010 11:09 am

Kanser tanısıyla ve bunun ar dından gelen süreçle barışık olmak herkes için kolay de ğildir. Buna rağmen kişiler, kendile rine önerilen değişik türde yardım lardan yeterince yararlanmamakta dır. Kuşkusuz ki her hastanın gerek sinimleri ayrıdır. Ama ister tedavi den önce, ister tedavi sırasında, is terse tedaviden sonra olsun, kaygı larınızı dile getirmeniz önemlidir. Uygun bir destekleyici bakım hiz meti almanız güç bir tedaviye da yanma gücünüzü korumanıza ve bu tedaviden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Yalnızca kanserinize yönelik bir tedavi sizin için yeterli olmayabilir. Çok farklı olabilen fiziksel belirtilere dikkat edilmesi gerekebilir. Bunlar dan bazıları kanserden, bazıları te daviden, bazıları ise tamamen ilgisiz başka durumlardan kaynaklanabilir. Genellikle belirtileri iyileştirmenin en iyi yolu, bunlara yol açan nedenin tedavi edilmesidir. Bu olanaklı değilse, genellikle belirtiler başka yollardan azaltılabilir ya da ortadan kaldırılabilir.

Psikolojik yardım istemekte duraksamayın. Kanserli kişilerde anksiyete ve depresyonun yaygın olması anlaşılabilir bir durumdur. Genellikle bu duygularla baş etmek zor değil dir ve uzun zaman devam etmezler; ancak sıkıntı yaratacak hale gelirler se, çok farklı ve etkili yardım biçim lerinden yararlanılabilir.

Gereksinim duyabileceğiniz di ğer yardımlar şunlardır:
    •değişik rehabilitasyon türleri konusunda profesyonel yardım
    •ev işleri ve diğer pratik konularda yardım
    •evde, hastanede ya da bakımevinde özel hemşire hizmeti

Daha yoğun cerrahi, radyoterapi ya da ilaç tedavilerinin etkilerinden kurtulmak için biraz süre gerekebilir. Bu dönemde doğru biçimde besle nerek ve yorgun hissettiğiniz zaman larda dinlenerek genellikle iyileşme nize katkıda bulunabilirsiniz. İşe dön mekle ya da yaşam tarzınızdaki olası değişikliklerle ilgili planlarınız konu sunda doktorunuzdan görüş isteyin. Bazı kişilerde iyileşme (nekahat) dö nemi oldukça uzun sürerken, bazıları için normal etkinliklere kısa sürede dönmek daha iyi olur.

Uzun dönemde olasılıkla olabil diğince normal bir yaşam sürdür meniz önerilecektir. Larinks ya da akciğer kanseri gibi sigaraya bağlı bir kanser için tamamen iyileşme olasılığı sağlayan bir tedavi gördüy seniz, sigarayı bırakmanızın yararlı olacağı kuşkusuzdur. Benzer şekil de, deri kanseri tedavisi uygulanan hastaların güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçınıp yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmaları akıllıca olacaktır. Size tavsiye edi lenlere uymaya çalıştığınızda, kan serin yinelemesini önlemek için eli­nizden gelenin en iyisini yapmış olursunuz.

İyileşmenin olanaksız olduğu ba zı hastalar ve sürekli bakıma gerek sinimi olanlar, özel çalışan hemşire lerin yardımından yararlanabilir.

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 9:08 pm